Balti-Saksa kunstnike teosed galeriist Rios Art
18.01.2018 - 25.02.2018
Ģederts Elias´e Jelgava Ajaloo- ja kunstimuuseum Akadēmijas iela 10, Jelgava, LV-3001, Latvia
Alates 18. Jaanuarist kuni 25. veebruarini toimub muuseumis näitus Balti-Saksa kunstnike teosed galeriist Rios Art (100 teosed.Tallinn, Eesti) Baltisaksa kunst on olnud eesti rahvusliku kunsti loomulikuks toitepinnaseks. Teame, et August Pezoldi maalid õhutasid Johann Kölerit ja Oskar Hoffmanni maalid Paul Rauda alustama kunstiõpinguid. Mitmed baltisaksa kunstnikud on olnud eesti kunstnike mentorid: E.von Gebhardt ja E.Dücker Düsseldorfi akadeemiast , R. von zur Mühlen Tartu Saksa Käsitööliste Seltsi joonistuskursustel jne. Peale selle on baltisaksa kunst eesti rahvusliku kunstiga seotud tuhande vaimse niidiga, mis on ühise kodumaa, looduskeskkonna ja ajaloo tulemus.
Baltisaksa kunsti on 19. sajandi lõpupoolel ja 20. sajandi algul hakanud uurima baltisakslased ise. Õieti on nad seda teinud tänapäevani välja, püüdes kokku viia uurijaid sõjajärgselt Saksamaalt ja Eestist. 1920-30. aastatel oli baltisaksa kunstil kindel koht nii Eesti kunstielus kui ka kunstikirjutuses. Samuti tuleks meeles pidada, et mõned Balti-Saksa kunstnikud, kes elasid Eestis, olid seotud Läti ja Läti kunstnikega.
Ilus klassitsismi stiilis hoone, tuntud oma ajaloolise nimega «Academia Petrina», ehitatud 1775. aastal viimase Kuramaa ja Zemgale hertsog Pēteris Bīrons´i algatusel varasema hertsogite linnapalee kohale, selles asus esimene ülikool Läti territooriumil. Muuseum asub hoones alates 1952.aastast.
Muuseumi ekspositsioon räägib suurtest ajaloolistest arengutest Jelgavas, kuid suurim muuseumi kogude väärtus on läti maalikunsti vanameistri Ģederts Eliase (1887 – 1975) tööde kollektsioon. 23.septembril 1987.aastal püstitati muuseumisse skulptor J.Zarinši ja arhitekt D.Driba poolt loodud kunstnik G. Eliasi mälestussammas tema 100 aastase juubeli puhul.
http://jvmm.lv/jaunumi/aktualitates/baltvacu-makslinieku-darbi-no-galerijas-rios-art-tallina-igaunija-223/
|