RIOS Gallery
2000
ARHIIV

30 November 2000

Kommertstekst

RIOSe hing

Tavalise kunstihuvilise teele salong RIOS ei jää. Eesti Talleksi maja Mustamäe teel tuleb üles otsida sihiteadliku huviga. Ent vaev tasub end ära küll - paaris toas paiknevas kunstigaleriis satub tulija ootamatult meeldivasse õhustikku. Öeldakse, et igal paigal on oma aura. RIOSe aura on tõeliselt meeldiv, on selline, et tahaks unustadagi end sinna istuma ja pilte vaatama. Tegelikult ei ole RIOS näituste korraldaja. Kunstiteadlane Ressi Kaera rääkis, et viie tegutsemisaasta jooksul on korraldatud kolm edukat oksjonit. Galerii omanikud on kunstiteadlased, kes omal ajal eesti klassikaga kokku puutudes sellesse kiindusid ning siirast huvist teoseid koguma hakkasid. Aegapidi kasvas kodukogu sedavõrd suureks, et võis avada uksed teistelegi (nii sõna otseses kui ka ülekantud mõttes). RIOS on eesti klassikat ostnud ja soovijaile pakkunud ning galerii ostuhuvi on senini ostjaskonna huviga kokku langenud. Ja kunsti ostjaid on viimastel aastatel tõepoolest tekkinud, on see ju ühelt poolt tulus ja aastatega aina tulusamaks muutuv investeering, teiselt poolt aga midagi hingele, midagi olulist ja jäävat. On juhuostjaid, kes tulevad näiteks tähtsündmuseks kingitust ostma, eesti kunsti hangivad endale välissaatkonnad, ärimehed, kollektsionäärid. On neid, kes tulevad kindla sooviga, teatud autorieelistusega, ning teisi, kes "oma" teose leiavad mingi äkki tekkiva südamesümpaatia, sisetunde ajel.

Rääkides RIOSe kunstikogust tuleks rääkida eesti kunsti ajaloost Hoffmannist ja Kölerist alates. Seal on Laikmaa, Raua, Mägi, Kitse, Wiiralti, Reindorffi, Janseni, Burmani, Jegorovi teoseid. Väga kaunis on pallaslaste valik, on Riigi Kunstitööstuskooli õpilaste loomingu paremik. Kaasaegset kunsti esindavad Mudist, Leis, Maran. Õigupoolest on RIOSe ostu-kriteeriumiks püsiväärtus, ei muud. On inimesi, kel on kõdus mõni koltuma kippuv graafiline leht või maal, mille väärtust ta ise ei aimagi. Selle asemel, et petistest kunstivahendajate ohvriks sattuda ning väärtteos nappide kroonide eest ära anda (aga selliseid mööda kortereid käivaid ostjaid on küllalt), oleks õigem RIOSest nõu küsida. Galerii ekspert võib koju tulla, vajadusel aidatakse teos ka köhale tuua. Iga teos käib läbi Kunstimuuseumi töötajate korraldatavast ekspertiisist, saab täpse passi. Vastastikuse huvi korral omandab RIOS teose. Väärtuslikke leide, huvitava saatusega teoseid on kunstikogus palju. Neist osa müüakse oksjonil, pidevalt on väljas sadakond eksponaati.

Huvilistele teadmiseks - RIOS asub Mustamäe tee 4 ruumis 103, telefon 656 5609, internetis www.rios.ee. Oodatud on kõik kunstihuvilised - nii ostjad, müüjad kui ka lihtsalt hea auraga galerii nautijad.