RIOS Gallery
2000
ARHIIV
FOTOD TEEMA KOHTA

27 Mai 2000

Pätsi venna maal toodi kunstioksjonile

Eve HEINLA


"Iialgi pole kunstioksjonil korraga pakutud nii palju kuulsate Eesti kunstnike töid - Nikolai Triik, Konrad Mägi, Paul Raud, Andrei Jegorov, Eduard Wiiralt," loetleb konsultant Ressi Kaera. Teiste seas on müügil ka Konstantin Pätsi venna Voldemari õlimaal.

Esimest korda lähevad oksjonihaamri alla sajandi alguse silmapaistvama kunstniku Nikolai Triigi tööd. "Ja ka viimast korda," ütleb Kaera. "Tema varasema loomisjärgu teosed on väga haruldased." Triigi "Motiiv Ahvenamaalt" alghind on 63 000 krooni.


Seniteadmata natüürmort

Kaera viitab 1947. aastal surnud avangardisti Jaan Vahtra natüürmordile ja kinnitab, et sellest maalist ei teadnud mitte keegi siiani midagi. "Me oleme nagu detektiivid ja tänu sellele saimegi pildi jälile. Meil on oma meetodid, kuidas haruldasi teoseid leida," salapäratseb Kaera. Vahtra arvatavalt 1920. aastate teisel poolel maalitud rohelise kannu ja õuntega natüürmordi alghind on 40 000 krooni.

"Kaasaegse kunstniku, kunstiinstituudis hoopis klaasikunstnikuks õppinud Kaljo Põllu 1966. aastast pärineva abstraktse maali "Kompositsioon nr. 10" alghind on aga 20 000 krooni. Tema teoseid pole varem mitte kunagi oksjonil olnud, sest ta ei müügi tavaliselt neid."

Esmakordselt saab 1. juunil toimuvalt kunstioksjonilt endale soetada veel näiteks Adamson-Ericu, Karl-August Hermanni ja Luulik Kokamägi töid.


Eesti kunst on hinnas

Kunstisalong Rios on müünud nii esikommunisti Johannes Käbini kui Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi kunstikogude taieseid. "Praegugi on meil üks Pätsi erakogu pilt. Kunagi tegime Maarjamäe lossis sellest kogust ka näituse ja tänaseks on kõik need teosed juba maha müüdud. Vaid üks ongi veel järel. Oksjonile see siiski ei lähe, sest tegu on prantsuse graafikuga. Müüme siiski eelkõige Eesti kuulsate kunstnike töid," selgitab oksjonikorraldaja.

Praegu ongi Eestis hinnas eelkõige siinsete kunstnike teosed. "Kogu maailmas müüb kohalik kunst paremini," kinnitab Kaera.

Oksjonilt võib endale soetada näiteks ka Konstantin Pätsi venna, 1958. aastal surnud Voldemari 10 000kroonise alghinnaga 1902. aasta õlimaali "Metsasiht kuusikus." "Kunstiringkondades muidugi teatakse Pätsi venna harrastusest, kuid avalikkuse jaoks on see suur üllatus," arvab Kaera tumedates toonides maastikumaali esitledes. Voldemar Päts (1878-1958) õppis Peterburi kunstikoolis, töötas 20 aastat Tallinna kunstitööstuskooli direktorina ja pärast seda, kuni 1940. aastani haridusministri abina. "Suur osa kunstnikest oli temaga opositsioonis, sest Päts oli võimukas ja samas konservatiivne."

Kunstioksjoni kõrgeima alghinnaga töö on Konrad Mägi maal "Saaremaa maastik" - 103 000 krooni. Andrei Jegorovi "Vaade vaekojale suurel turul" alghinnaks määrati aga 52 000.

Õhema rahakotiga kunstihuviline võib oksjonilt soetada näiteks madalaima alghinnaga (6500 krooni) Arnold Peeter Vihvelini (tuntud Vabadussõja-aineliste kompositsioonide autor) pildi "Maapidu".

Oksjonihaamrit hakkab 1. juunil Rahvusraamatukogus paugutama kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa.


Köleri maalil võltsingukahtlus

Mullusel kunstioksjonil, kus muu hulgas müüdi ka Johannes Käbini kunstiaardeid, raputas kunstisõpru skandaal. Johann Köleri õlimaal "Rannik Põhja-Eestis" eemaldati oksjonilt, sest üks ekspert kahtles selle ehtsuses. "Nüüd on ekspertiis tehtud. Selgus, et teos on siiski ehtne ja tänaseks on see juba üllatavalt kallilt maha müüdud." Kaera lisab, et saabuva oksjoni kauba on eksperdid juba üle vaadanud ning nende ehtsuses ei tohiks keegi kahelda.

Õhtuleht 27.05.2000