RIOS Gallery
1999
ARHIIV
FOTOD TEEMA KOHTA

30 November 1999

Johannes Käbini kunstikogu on enampakkumisel

10. detsembril korraldab galerii Rios Rahvusraamatukogus oksjoni, kus haamri alla lähevad legendaarse esikommunisti Johannes Käbini koduseintel rippunud hinnalised eesti kunstnike tööd.


"Johannes Käbin oli väga suur kunstisõber," kinnitab galerii kunstiteadlane Ressi Kaera. "Tal oli kodus hinnaline kollektsioon."

Kaera sõnul ei kogunud kunagine esikommunist kunsti mitte prestiizhi pärast, vaid ta oli tõepoolest kirglik kunstihuviline. Mees kavatsenud kunagi isegi kunsti õppima minna, aga see plaan jäi siiski katki.

"Johannes Käbinile kingiti elu jooksul väga palju pilte, kuid tihti ostis ta neid ka ise. Näiteks Günther Reindorffi 1964. aastast pärineva lummava söejoonistuse "Metsatee"."


Esimene Köler oksjonil

Kunstiteadlane Kaera märgib, et ta ei tundnud Käbinit isiklikult, kuid nad puutusid kokku paljude kunstinäituste avamisel ja kohtusid ka väljapanekuid vaadates. "Vähe sellest, ta võttis isegi osa näituste aruteludest," lisab Kaera.

Käbini koduseinal rippus ka üks eesti rahvusliku maalikunsti rajaja Johann Köleri pilt, mis samuti detsembris müügile pannakse. Ressi Kaera andmeil pole Eestis varem ühtegi Köleri tööd enampakkumisel olnud.


Osa teoseid Moskvas?

Pärast Käbini surma tuli tema tuumafüüsikust poeg Eduard Moskvast Tallinna ja vaatas isa pärandi üle. "Meie galerii on huvitatud igasugusest heast kunstist. Poeg võttis meiega ühendust ja nii valisimegi pärandi hulgast mõne väärtuslikuma töö välja."

Kaera kinnitusel läheb oksjonile vaid üks osa Käbini rikkalikust kunstikogust. "Kollektsioon oli tal loomulikult suurem. Mis teistest piltidest saab, ma ei tea. Kas poeg viis need endaga Moskvasse kaasa või kinkis kellelegi, ei oska ma öelda."


Hinnad sadades tuhandetes

Käbin hindas eesti kunstiklassikat. Veel hiljaaegu tema koduseintel rippunud eesti kunstnike tööde nimekiri on aukartustäratav.

Esikommunisti kollektsioonist lähevad oksjonile Johann Köleri taies "Rannik Põhja-Eestis" (õli, 1869), Günther Reindorffi söejoonistus "Metsatee" (1964), Richard Sagritsa "Suvi" (1954), Richard Uutmaa "Rannamaastik," (1972). Oksjonihaamrit hakkab paugutama ja selgitusi jagama kunstiteadlane Jüri Kuuskemaa.

Müügilepandava kunsti alghindu Ressi Kaera ei avalikusta. " Vara veel. Hoiaksime neid praegu saladuses," muigab daam kavalalt. Ja lisab, et kuna kõik tööd on klassikalised ja ajatud, võib mõne teose hind tõusta lausa sadade tuhandete kroonideni.

"Igal kollektsionääril, igal väärtteose ostjal on alati huvitav teada, kellele maal enne kuulus. See, et pildid kuulusid Käbinile, võib nende hinda tunduvalt tõsta. Kuidas keegi kommunistidesse suhtus, on iseasi. Kunst on apoliitiline, kuid eks kollektsionäärile ikka loeb, kelle käsutuses pilt oli," selgitab Kaera.

Kunsti osteti Kaera sõnul enim paar aastat tagasi. "Majanduslikult oldi siis paremal järjel ja kunsti paigutati raha rohkem. Praegu sõidavad kahjuks paljud rahakad eestlased pigem Kanaari saartele, kui investeerivad maalidesse."

Õhtuleht 30.11.1999